Mida toob aasta 2023 – räägivad trammiteenistuse ja bussiteenistuse direktorid

Tramm ja buss. Foto: Mark Kitajev

Jaanuar on kätte jõudnud, oleme taas töölainel ning nõnda on hea teha ülevaade, mida 2023. aasta TLT ühissõidukite jaoks tähendab.

„Meil on ees tegus aasta!“
Meelis Telliskivi, trammiteenistuse direktor

Kindlasti on üheks oluliseks maamärgiks TLT jaoks, et Poola trammitehases Pesa Bydgoszcz algab Tallinna trammide valmistamine. Tehnilised üksikasjad on nüüdseks täpsustatud, võimaldades lõpetada projekteerimistööd ja alustada trammide valmistamisega. Vastavalt sõlmitud lepingule valmistab Pesa Bydgoszcz Tallinnale 23 madalapõrandalist trammi.

Sellel aastal algab Vanasadama trammitee ehitus, mis peab plaanijärgselt valmis olema 2024. aasta keskpaigaks. Ehitusega seonduvalt tuleb ette seisakuid trammiliikluses. Sellest tulenevalt on vaja ümber korraldada liikluse töö antud perioodil.

Kindlasti on meie jaoks rõõmustav, et 24. augustil tähistab Tallinna tramm oma 135. sünnipäeva. Sel päeval uusi Pesa tramme Tallinnas veel ei näe, küll aga saab sel päeval depoos avatud uste raames näha ja tutvuda nii igapäevaselt liinil sõitvate kui ka eriotstarbeliste trammidega. Olgu mainitud, et trammiliiklus algas Tallinnas 1888. aastal hobutrammi näol.

Sel aastal tuleb läbi viia hooldustrammi hange. Antud sõiduki näol on tegemist trammiga, mida saab kasutada muuhulgas lume lükkamiseks, rööbastee harjamiseks ja lihvimiseks, lisaks veel ka trammi kontaktliini katmiseks jäätumisvastase ainega võimaliku jäävihma korral. Taolist mitmeotstarbelist trammi ei ole meil varasemalt olnud. Samuti valmistame ette hanke elektritranspordi taristu remondibaasi projekteerimise läbi viimiseks. Remondibaasi näol on tegemist kompleksiga, milles saab teostada erinevate rööbasteede seadmete hooldust ja remonti kui ka ladustada vajalikke materjale.

Tallinna linn plaanib alustada  Tondi raudteeviaduktiprojektiga. Ehitusega viiakse Tondi tänav viadukti lähedal madalamale tasandile, millest tulenevalt muutub ka trammitee asukoht. Raudteeviadukti ehitusega samal ajal soovime pikendada Tondil 3. liini trammide seisuteed.

Soovin kõigile kolleegidele tegusat uut aastat!

„On muutuste aasta, milleks oleme ammu valmistunud!“
Meelis Tartu, bussiteenistuse direktor

Võib öelda, et 2023. aasta on muutuste aasta, mille ootel ning milleks valmis oleme juba ammu. Nõnda võib öelda, et kuigi tööd on palju ja ümberkorraldusi samuti, oleme optimistlikult meelestatud.

Kindlasti on 2023. aasta põhiline tegevus bussiteenistuses seotud Vanasadama trammitee ehituse algusega ja Hobujaama tänava sulgemisega. Nõnda tuleb 2023. aasta märtsis-aprillis korraldada ümber Hobujaama seisuplatsilt ja Viru terminalist lähtuvate bussiliinide töö. Ettevalmistused selleks käivad juba mõnda aega ning lahendused peavad olema selged märtsi alguseks.

Samuti on järgmisel paaril aastal plaanis suured ümberkorraldused seoses trammitee ehitusega, mistõttu kasutatakse osaliselt bussi asendusteks ja muudetakse olemasolevaid busside liikumisteid, et kompenseerida trammiliikluse puudumine. Tegemist on kindlasti kõigi osapoolte – nii meie kui ühistranspordi kasutajate jaoks tavalisest keerulisema ajaga, kuid oleme sellega arvestanud.

Soovin enda ja kogu bussiteenistuse poolt kolleegidele jõudu ja jaksu hakkama saamiseks!

1