Palju õnne – Tallinna tramm!

Meelis Telliskivi. Foto: Mark Kitajev

Tallinna tramm tähistab augustis 134. sünnipäeva. Esimesed trammid liikusid kaeramootoriga, kuid pälvisid kohe tallinlastelt positiivset tähelepanu, kuna võimaldasid kiiresti ja mugavalt sõita peamistel linna magistraalidel – Narva, Tartu ja Pärnu maanteedel. Tramm on jäänud linlaste soosituimaks transpordivahendiks läbi kõigi aegade, mida tõendab seegi, et Turu-uuringute AS-i poolt läbi viidud iga-aastastes avaliku arvamuse uuringutes on trammi hinnatud mugavuse ja sõidukindluse poolest teistest ühistranspordiliikidest kõrgemalt.

Rahva poolehoid trammidele tuleneb mitmest asjaolust. Kõigepealt on tramm sagiva ja närvilise linnaliikluse keskel juba oma massilt otsekui rahu ja kindluse saareks. Trammile istudes on enim võimalust, et sõitjateruum pole ülerahvastatud ning jõuad vääramatult sihtpunkti ka siis, kui keskpäevane liiklusummik teised linnasõidukid peatab. Tramm on nagu omaette maailm, mis juba enam kui sada aastat tähendab kulgemist, päralejõudmist ja stabiilsust – ning seda hinnatakse.

Muidugi tuleb hea maine saavutamise nimel tublisti tööd teha ja seda me Vana-Lõunas ja Koplis oskame. Meil on korralik tehniline baas trammide hooldamiseks ja oma ala tundvad remondimehed, kuid mis peamine, ametile truud ja vastutulelikud trammijuhid, kelle hulgas pole haruldased need, kes oma ametit pidanud aastakümneid, poolsajandi tööjuubeliteni välja.

Tänase trammiliikluse lipulaevaks on moodsad CAF Urbosed. Neile sekundeerivad põhjaliku ajakohastamise läbinud KT-6-d ehk muusikatrammid ning esimese iseseisvusaja tuntud poliitikute nimesid kandvad retrotammid. Nii on meie trammidest saanud omapärane kultuurinähtus, mis annab linnapildile palju juurde.

Tallinna 134. aastane tramm on nooruslik ja tulevikku vaatav. Juba lähiaastail saame juurde sadama ühenduse, kus hakkavad sõitma uue trammihankega soetatavad kaasaegsed trammid. Küpsevad plaanid teiste uute trammiühenduste rajamiseks. Me elame põneval ajal, kus just trammis nähakse tõhusat alternatiivi autokesksele linnaruumile.

Soovin trammi pidupäeva puhul kolleegidele jõudu ja tahet ühise asja eest seista, sest Tallinn vajab meid üha enam. Mingem siis uutele väljakutsetele vastu tarkade ja kokkuhoidvatena nagu seni. Head aastapäeva meile kõigile!

Meelis Telliskivi
Trammiteenistuse direktor