Tallinna koolibusse hakkab eristama lõbus väliskujundus

Oktoobris alustavad Tallinnas kooliõpilaste sõidutamist kolm spetsiaalset koolibussi. Uued bussid eristuvad linnapildis spetsiaalselt ideekonkursil väljavalitud väliskujundusega, mis on inspireeritud turvaliselt koos reisimisest.

Tallinna Linnatransport (TLT) koostöös Tallinna linnaga toovad alates oktoobrist liinile uued koolibussid Scania Irizar i4 sõidukid, et parandada koolibussiteenuse kvaliteeti. Uued koolibussid saavad ka eristuva välimuse, mille loovlahendus selgus avaliku konkursi kaudu. Ühtekokku laekus konkursile  24-loovlahendust, mida 7-liikmeline žürii hindas anonüümsete töödena, arvestades nende sobivust koolilastele ning linnapilti.  Žüriisse kuulusid Eesti Õpilasesinduste Liidu, Kujundusgraafikute Liidu, Tallina linna ja TLT esindajad.

Žürii esimees, Tallinna abilinnapea Andrei Novikov rõhutas, et liinile jõudvad

kaks 55-kohalist ja üks 63-kohalist kõigi mugavustega bussi, mis vastavad kõikidele turvanõuetele ning tagavad liikumisvõimaluse ka ratastooliga sõitjatele.

“On oluline, et koolibussid oleksid vahva välimusega ning vastaksid õpilaste soovidele, “ ütles Novikov. Ta lisas, et koolibussid on mõeldud Tallinnas alg-, põhikoo­li- ning gümnaasiumiõpilaste­le. „Tavapärasel kooliajal sõidab igapäevaselt pealinnas koolibuss kolmel liinil Viimsi keskus – Balti jaam, Tammneeme – Balti jaam ja Tiskre-Balti jaam, mis tagab tiheda asustusega äärelinnast mugava ja kiire ühenduse kesklinnaga, kus paljud õpilased koolis või huviringis käivad. Lisaks saavad koolid tellida busse ka näiteks õpilaste laagritesse viimiseks või ekskursioonidele sõiduks. Koolibussi kasutamine on õpi­lastele tasuta, selleks peab õpilane bussi sisenemisel näitama juhile oma õpilaspiletit. Lisaks, koolibuss on turvaline, sest sinna peale õpilaste teisi sõit­jaid sisse ei lasta,” selgitas Novikov.  

Žüriisse kuulunud Eesti Õpilasesinduste Liidu juhatuse esimees Anette Viin selgitas, et eristuva disainiga koolibussid võimaldavad nii väikestel kui suurtel koolilastel oma bussi lihtsamini ära tunda ning muudab kooli- ja kojusõidu ka põnevamaks.

„Igal saadetud tööl oli oma iseloom. Enamik hinnatud töödest olid paljud kenad ja mõned ka kirgastes toonides, eristudes tavalistest liinibussidest. Hindasin kõrgelt töid, mis sobiksid linnaruumi, mille loovlahendus oli läbimõeldud ning  samas minimalistlik ja ajatu,“ hindas Viin. Ta lisas, et hindas ka seda, et koolibussi välisilme sobiks nii algklassi lapsele kui ka gümnasistile.

TLT juhatuse liige Otto Popel sõnas, et konkursile laekus töid nii Eesti koolinoortelt, loovagentuuridelt kui ka rahvusvahelistelt transpordihuvilistelt. Töid hinnati teadmata, kes on töö autor. „Enim punkte kogus Eesti loovagentuur Optimist Creative, kelle lahenduses oli kasutatud meeleolu sõnumeid ja lõbusaid ühevärvilisi illustratsioone. Teise koha töö autoriks on Michel Bucheli, kelle pakutud loovlahendusel olid kuvatud Tallinna linna kõrghoonete siluetid. Ideekonkursi kolmanda koha pälvis Nora Pelšs, kelle väljapakutud lahendus oli pastelsetes toonides koolibuss,“ tõi Popel esile.

Uued koolibussid jõuavad Tallinnasse septembri lõpuks, misjärel viimistletakse nende välimust vastavalt loovkonkurssi lahendusele. Liinile jõuavad uued Scania koolibussid oktoobri teises pooles.